5 KELİME 1 MASAL

Daha önce bir sürü masal okuyup, bir sürü de dinlediniz belki. Peki hiç kendi aile masalınızı oluşturdunuz mu?

Masallar oldukça fantastik, içinde pek çok sıra dışı kahramanın bulunduğu, olayların gerçekleştiği, heyecanla takip ettiğimiz serüvenler. Hatta bazen bazı kahramanlar da tıpkı bizim gibiler. Korkabiliyor, heyecanlanabiliyor, sevebiliyor, kafası karışabiliyor. İşte bu yüzden onları daha çok seviyor ve kendimize yakın hissedebiliyoruz. Ya da bir kahramanı çevremizdeki birine, annemize, öğretmenimize, oyun arkadaşımıza benzetiyoruz. Çünkü tüm kahramanlar insana ait özellikleri taşıyor, bu bazen olumlu bazen olumuz olsa da. Ama nihayetinde fark ediyoruz, dışarıdan bir gözle nasıl göründüğüne bakıyoruz ve en önemlisi öğreniyoruz. O zaman madem masalların içindeyiz, neden kendi masalımızın içinde de olmayalım ki?

5 kelime 1 masal ailecek yapılabilecek çok keyifli bir etkinlik olabilir. Şimdi kendinize bir kitap seçerek başlayalım. Kitabın herhangi bir sayfasını açın ve karşınıza çıkan ilk 5 tane kelimeyi seçin. Herkes kendi masalı için kelimelerini kendisi seçsin. İlk anlatmak isteyen kişi masal anlatıcısı seçilebilir. Masalı anlatan kişi verilen bu 5 kelimeyi masalının içinde kullanması gerekiyor. Yapabilirsin, hayal gücüne güvenmelisin. İçinde var olan hayal gücünü yeniden harekete geçirmek istiyorsan içindeki yüklerini bırakarak özgürleşmelisin. Hayal kurmanın verdiği o anlık keyfin tadını çıkarabilirsin. Hayallere dalmaya başlayarak masalın tadını çıkarın. Bakalım nasıl masallar ortaya çıkıyor. Şimdiden çok keyifli olduğunu hisseder gibiyim.

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde karanlık bir gecenin tam en tepesinde…

Bir örnek verecek olursak eğer kelimelerimiz; gemi, ev, kurt, mutluluk ve soru olabilir. Bu 5 kelimeyi kullanarak bir masal oluşturalım.

Keyifli masal yolculukları, sağlıkla kalın.

                     Uzman Psikolog Hatice Sönmez

5 Kelime 1 Masal

Comments are closed.