Masal

Masal ve hikayeler vasıtası ile çocukların ihtiyaçlarını ifade etmelerine yardımcı olan bir çalışmadır. Sürecin sonunda çocukların yaşadığı duygusal sıkıntıları gidermeleri ve gelişimlerinin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesine yardımcı olur. Çocukların davranışlarını etkileyen kızgınlık, korku, üzüntü, endişelerini ve hayal kırıklıklarını masallarla dışa vurarak anlatmalarını sağlar. 3 yaş ve üzeri çocuklarda psikolojik zorluklar ve karmaşık yaşam olaylarındaki vakalarda çalışılmaktadır. Sürecin sonunda çocukların yaşadıkları duygusal sıkıntıları gidermeleri ve sağlıklı gelişimlerine ulaşmaları hedeflenir.

Çocuklar kendi duygu ve yaşadıkları olaylar hakkında konuşmakta zorlanabilirler. Deneyimledikleri olayları yetişkinler gibi düşünerek anlamlı hale getiremeyebilirler. Bu sebeple çocuklar için masal kendilerini ifade etmenin en doğal yoludur. Çocuklar kızgınlıklarını, korkularını, üzüntülerini, endişelerini, çaresizliklerini masallarla dışa vururlar.

Masal Terapisi ile travmalar, uyku, yeme ve tuvalet problemleri,  enürezis (alt ıslatma), enkoprezis (kaka tutma, yapma zorlukları), kaygılar, korkular, tikler, fobiler, ayrılık anksiyetesi, bağlanma zorlukları, ailevi yaşantıdaki değişimler, kardeş kıskançlığı, okula uyum süreci, iletişim problemleri, sınır koyma sorunu gibi alanlardaki problemlerin çözümünde kullanılabilir.

Masal dinlememiş çocuklar büyüyünce kedi resmini cetvelle çizerler’  Cemal Süreya