Sıkça sorulan sorular

Ücret ne kadar?

Yapılacak çalışma için ücretlendirme sistemimiz değişiklik göstermektedir. Yetişkin ve çocuklar için yaşanılan zorluklar konusunda iletişime geçerek detaylı bilgiyi alabilirsiniz.

Çalışma  saatleriniz nedir?

Sabah 10:00 akşam 20:00 saatleri arasında çalışmakta olup cumartesi günleri içinde randevu oluşturulmaktadır.

Psikolog ilaç yazar mı?

Psikologlar ilaç yazmazlar. Psikiyatri kliniğinde ilaç yazılabilir. Psikiyatristler genellikle ilaç tedavisinin desteklenmesi açısından psikolog eşliğinde çalışmaların yapılmasını uygun görürler.

Ne zaman aile danışmanlığı almalıyım?

Aile içinde yaşanılan iletişim problemleri oluşmaya başladığında aile danışmanlığı almanız önerilmektedir. Yaşanılan sorunların önceden çözümlenmesi amacıyla normal süregelen durumlarda da danışmanlık hizmeti alınabilmektedir.

Psikolojik danışmaya ihtiyacım olduğuna nasıl karar vereceğim?

 • İlişkilerinizde etkili iletişim kurmak istiyorsanız,
 • Özgüven ve girişkenlik konularında zorluk yaşadığınızı düşünüyorsanız,
 • Stres ve kaygı ile baş etmek istiyorsanız,
 • Kendinizi daha iyi tanımak istiyorsanız,
 • Çalıştığınız halde başarılı olamıyorsanız,
 • Sınavlar ve notlar ile probleminiz varsa,
 • Mesleki alanlarda kendinize bir yol çizmek istiyorsanız,
 • Her türlü karar verme güçlüğü çekiyorsanız,
 • Uyum zorluğu yaşıyorsanız,
 • Yaşamım nereye doğru gidiyor diye endişeleniyorsanız.
 • Kimseye anlatamadığınız ancak paylaşmak gerekliliği hissettiğiniz duygu ve düşünceleriniz olduğuna inanıyorsanız,
 • Zamanı etkili kullanamıyorsanız,
 • Nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız,
 • Hayatınızda bir şeylerin ters gittiğini düşünüyorsanız,
 • İnsanlarla daha etkili iletişim kurmak ve duygularınızı etkili şekilde ifade etmek istiyorsanız,
 • Kendinizi ve çevrenizi daha iyi tanımak istiyorsanız,
 • Yalnızlık ve utangaçlık ile başa çıkmak istiyorsanız,
 • Stresli ve aşırı kaygılıyım diyorsanız,
 • Bulunduğunuz ortama uyum sağlayamadığınızı düşünüyorsanız, Psikolojik Danışmanlık Merkezi’me gelerek görüşebiliriz.

Psikolojik Danışmanınız ne yapar?

 • Danışmanlık süreci başlangıcında sizi dinler, gerekli değerlendirmeleri yapar, gizlilik ve profesyonel ilişki çerçevesinde sizinle hedefler belirleyerek bu doğrultuda sizinle çalışmaya başlar.
 • Sizi objektif bir şekilde yargılamadan dikkatle dinler.
 • Sizi içten bir ilgiyle dinler, sizi daha iyi tanımak için sorular sorar.
 • Sorununuzu çözmenize yardımcı olan kişidir ancak nasıl yaşamanız konusunda size öğüt veren kişi değildir
 • İnançlarınıza, değerlerinize, düşüncelerinize karşı önyargısız ve hassas olmaya çalışır.
 • Gerekli durumlar gördüğünde sizi başka uzmanlara yönlendirebilir.
 • Sorunlarınızı daha etkili bir şekilde çözebilmeniz için onları daha iyi anlamanıza yardımcı olmaya çalışır.

Psikolojik Danışma sürecinde benim sorumluluklarım var mı?

 • En temel sorumluluğunuz planlanan oturumlara düzenli olarak katılmanızdır. Oturuma gelmenizi engelleyecek bir durum söz konusu olduğunda, bunu, oturumdan bir gün önce ya da olabildiğince erken bir tarihte danışmanınıza bildirmeniz gerekmektedir.

MOXO d-CPT DİKKAT PERFORMANS TESTİ NEDİR?

MOXO, Dikkat, Zamanlama, Dürtüsellik ve Hiperaktivite performans düzeylerinin ölçümünde oldukça etkili bulunmuştur.

Basit görünen bir MOXO görevine odaklanabilmek için, bireyin aynı günlük hayatta yapması gerektiği gibi, testte bulunan görsel ve işitsel çeldiricileri görmezden gelmesi gerekmektedir. Birey; bunu başarabilmek için çeldiricilerin aktif inhibisyonunu sağlamak zorunda bulunmakta, bu da testi çok daha zorlayıcı ve testin belirleyici niteliklerini de bir o kadar ileri düzeye getirmektedir.

Bu test tanı koymak amaçlı olmayıp, gerekli bilgileri saptamak ve  dayanak sağlamak amacıyla yapılmaktadır.

Ayrıntılı bilgiyi websitemizdeki MOXO bölümünden inceleyebilirsiniz.

LİFT İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

Programın Yan Etkisi Var mıdır?

Uzman eğitmenler tarafından belirlenen programa uygun bir şekilde uygulandığında hiçbir yan etkisi söz konusu değildir.

Kimlere Uygulanır?

Lift uygulamaları 4 yaş ve üzeri herkese uygulanabilir.

Kimlere Uygulanamaz?

Kulak iltihabı nedeniyle ilaç kullanan kişiler ilaç bitene ve enfeksiyon ortadan kalkıncaya kadar programı alamazlar. Kanser teşhisi konmuş hastalar, ağır psikiyatrik bozukluklar ve nörolojik problemler teşhisi konmuş hastalar, beyin ameliyatı olmuş kişiler, duyma problemi olan kişiler, 3 yaşından küçük çocuklar bu programları alamazlar. Bunun dışında herkes rahatlıkla alabilir.

Etkisi Ne zaman Ortaya Çıkar?

Programın etkisinin ilk birkaç seansta bile ortaya çıktığı ve açıkça gözlendiği pek çok vaka vardır. ancak herkeste bu şekilde ortaya çıkmayabilir. Normal olan, program sonunda etkilerin en iyi şekilde gözlenmesidir. Lift sisteminin etkileri kalıcıdır. En yüksek etki düzeyi ise programdan 3-6 ay sonra gözlemlenir

Beklenen Etki Ortaya Çıkmazsa Ne Yapmalıyım?

Uzman eğitmenler programdan sonra program uygulanan kişileri düzenli olarak takip eder ve kayıt tutar. Yararlanıcının kendisi, ailesi ve eğer yararlanıcı öğrenci ise öğretmenden alınan bazı izleme ve takip bilgilerini sistematik olarak kaydeder. 6 ayın sonunda istenen sonuçların elde edilemediği tespit edilirse yararlanıcıya tekrar değerleme testleri yapılarak program yenilenebilir. Fakat eğer yararlanıcının testleri ve ön değerlendirme araçları doğru yapılmış ise mutlaka istenen fayda ortaya çıkar

Gerçekten Faydalı Olup Olmadığını Nereden Anlayacağız?

Programa başlamadan önce yararlanıcı profili oluşturulur. Bu profile göre yararlanıcı da ulaşılması gereken hedefler tanımlanır. Program boyunca ve programdan sonraki 6 ay boyunca yararlanıcı izlenir. Bu izleme sürecinde elde edilen kazanımlar yararlanıcıya yapılan ölçüm sonuçları ile gösterilir.

Bu Bir Tıbbi Tedavi Yöntemi midir?

Bu bir tıbbi tedavi yöntemi değildir. Amerika, Kanada, Meksika ve Avrupa’da bir çok klinik ve rehabilitasyon merkezinde destek tedavileri olarak kullanılmaktadır. Ancak Türkiye’de bir gelişim programı ve eğitim olarak uygulanmaktadır. Tıbbi tedavi gerektiren durumlar için kesinlikle program uygulanması tavsiye edilmez. Ancak klinik psikologlar bu yöntemden çok etkili bir şekilde yararlanırlar.

Uygulamacılarınızın Uzmanlığı Yeterli mi?

Lift danışmanları ve uygulamacıları psikolog veya psikolojik danışman seviyesinde kişilerden oluşur. Hem teorik hem uygulama eğitimi alırlar. Uygulamaları boyunca merkezimizdeki danışman psikologlarımızdan destek alırlar. Ayrıca tüm vakaların merkez tarafından takibi yapılır.

Lift Bir Müzik Terapisi midir?

Hayır LIFT bir müzik terapisi değildir. Müziğin insan psikolojisi ve davranışları üzerinde etkileri olduğu bilinmektedir. Ancak bizim sistemimizin müzik terapisi ile hiçbir bağlantısı yoktur. LIFT uygulamalarında klasik müzik kullanılır. Ancak bunun nedeni salt müzik etkisinden dolayı değildir. LIFT uygulamaları için yüksek frekanslı seslere ihtiyaç vardır. Bu yüksek frekanslı sesleri elde edebileceğimiz en güzel kaynak klasik müziklerdir. Bu yüksek frekanslı sesler LIFT cihazı tarafından modüle edilerek doğrudan kulak üzerinden beyne iletilir. Cihazın uygulanan seanslara göre ayrı ayrı ses modülasyon ayarları vardır. Bunun için klasik müzikten yararlanılır.

Lift Uygulamaları Kaç Seans Uygulanır?

Lift uygulamaları toplam 60 saat olarak uygulanır. Bu altmış saatlik uygulama ikişer saat olarak 30 seans da uygulanabilir. Birer saat olarak 60 seansta uygulanabilir. Ağır vakalarda genellikle ikişer saatlik uygulamalar tercih edilirken daha düşük seviyede problemlerde birer saatlik uygulamalar tercih edilir. Ancak uygulamacının ve çocuğun ailesinin seanslara devam edebilme veya çocuğun okul zamanı gibi durumları da dikkate alarak karar verilmesi de gerekir.

Ölçme Testleri Olarak Hangi Testleri Kullanıyorsunuz?

LIFT sisteminin kendisine has ölçme değerleme sistemi vardır. Ancak tüm lift şubelerimizde MOXO testi de standart olarak kullanılmaktadır.

Çocuğumuza Doktorlar Tarafından Verilen İlaçlar Var.Lift Uygulamaları İlaç Kullanmaya Engel Teşkil Eder mi?

Çocukların kullandığı dikkat, odaklanma, hiperaktivite ve kaygılar için kullandıkları ilaçları aile doktoru ile görüşerek devam ettirmek isterse edebilir.